FAQ / Pytania i odpowiedzi
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Zyskujemy wiele korzyści, a przede wszystkim zdrowie, gdyż oddychamy nieprzesuszonym, wolnym od kurzu i alergenów powietrzem. Mamy też szeroki wybór rodzajów podłóg, brak grzejników i czyste ściany. Dodatkowo oszczędzamy na kosztach zużytej do ogrzewania energii, aż do 39%.
Gwarantujemy zachowanie parametrów grzewczych paneli przez co najmniej 30 lat.
Wszelkie źródła ciepła (pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe i wysokotemperaturowe kotły na paliwo stałe) mogą zasilać nasz system ściennego ogrzewania panelami Soffio.
Konstrukcja paneli jest odporna na działanie wysokich temperatur, nawet powyżej 100℃. Może jednak zaistnieć ograniczenie temperatury zasilania z powodu wytrzymałości termicznej materiałów instalacyjnych, podłączonych do paneli.
Tak. System paneli ściennych Soffio może się idealnie uzupełniać z ogrzewaniem podłogowym i współpracować równocześnie, szeregowo w jednym obiegu, jednak zasilanie powinno być od strony paneli ściennych.
„Rurka ciepła”, zastosowana w panelach Soffio, została zaprojektowana do pracy w układzie pionowym, aby maksymalnie zwiększyć wydajność grzewczą. Odchylenie jej o 10° względem poziomu zapewnia pełną sprawność systemu, co pozwala na montaż na skosach poddaszy. Nie nadaje się jednak do wykorzystania w przypadku powierzchni płaskich takich jak sufity i podłogi.
Ze względów termicznych nie ma potrzeby izolowania paneli od ściany. Jednak, zgodnie z technikami budowlanymi, poprawa termoizolacyjności budynku nie stwarza z naszymi panelami żadnych przeszkód.
Nie. Jeżeli w instalacji centralnego ogrzewania będzie krążyła tylko zimna woda, wówczas nie nastąpi przemiana fazowa czynnika zamkniętego w panelu i nie uzyska się żadnego efektu termicznego, a temperatura panelu pozostanie bez zmian.
Nie. Niemal na całej powierzchni panelu jest zamontowany układ rozprowadzania ciepła i każda próba przycinania może go uszkodzić. Szerokość 600 mm i dostępność paneli o wysokości 1240 mm z możliwością skrócenia wysokości do 750 mm eliminuje konieczność przycinania.
Elementy radiacyjne (rurki), umieszczone wewnątrz panelu, są wykonane z grubościennych profili aluminiowych, trudnych do przewiercenia zwykłym wiertłem. Nie mniej jednak, uszkodzenie jednej rurki spowoduje ulotnienie się bardzo małej ilości nieszkodliwego czynnika i zaprzestanie jej pracy. Pozostałe 6 rurek będzie nadal działało.
Taka potrzeba może zaistnieć w przypadku planowania mocowania na ścianie szafki lub półki. Żeby zlokalizować rozmieszczenie rurek, należałoby w sezonie grzewczym użyć pirometru lub kamery termowizyjnej. Nie jest to jednak konieczne, gdyż rurka znajduje się kilka milimetrów pod płaszczyzną miękkiej gipsowej płyty. Nakłuwając wybrane miejsce ostrym narzędziem, bez obawy uszkodzenia, można stwierdzić czy znajduje się tam rurka.
Wytrzymałość mechaniczna paneli jest nie mniejsza, niż oryginalnych płyt kartonowo-gipsowych. Dlatego można na nich wieszać szafki, półki, obrazy, stosując odpowiednie dla systemów suchej zabudowy akcesoria. Ryzyko uszkodzenia przy tym elementów grzejnych jest znikome, ponieważ wiertło do betonu ześlizgnie się z okrągłej, grubościennej rurki.
Ścienne panele Soffio działają głównie poprzez promieniowanie, dlatego zastawienie ich meblami delikatnie ograniczy efekt szybkości odczuwania ciepła. w zamkniętym pomieszczeniu nie ma to jednak wpływu na regulację temperatury, gdyż zasłaniający mebel, pobierając ciepło, po pewnym czasie sam stanie się źródłem promieniowania.
Z racji tego, że w ogrzewaniu ściennym elementy grzejne są rozproszone na dużej powierzchni, temperatura ścian jest tylko o kilka stopni wyższa niż powietrza, przez co nie cyrkuluje ono tak, jak w przypadku tradycyjnych grzejników. Nie unosi się kurz i dlatego nasz system nie brudzi ścian.
Temperatura ścian w sezonie grzewczym nie przekracza nigdy 30℃, dlatego nie ma szczególnych wymagań odnośnie stosowanych klejów, tapet, czy farb.
Własności mechaniczne paneli są identyczne, jak parametry płyt gipsowo-kartonowych. Prawidłowy montaż i normalne użytkowanie takie, jakie jest przewidziane dla suchych zabudów, dają wieloletnią gwarancję niezmienionej konstrukcji paneli.
Nowoczesne instalacje grzewcze wymagają stosowania w obiegu wody o odpowiedniej jakości, niezawierającej rozpuszczonych składników, osadzających się w formie kamienia kotłowego. Dlatego osadzanie się kamienia w kolektorze naszego panelu jest mało prawdopodobne. Panele Soffio nie posiadają cech powodujących osadzanie się kamienia kotłowego, ale też użycie środków do usuwania kamienia nie stanowi zagrożenia dla trwałości produktu.
Efekt promieniowania panelu jest odczuwany nawet na odległość 4 m.